جمعه, 04 خرداد 1397
Blue Red Green
  • اخبار داغ
اخبار کوه نوردی: قهرمانان ماراتن کوهستان - دوشنبه, 21 اسفند 1396 17:39
اخبار کوه نوردی: پیمایش ارتفاعات رشته کوههای پلوار - چهارشنبه, 18 بهمن 1396 17:56
اخبار کوه نوردی: مسابقه ژئوپارک تریل رانینگ قشم - دوشنبه, 16 بهمن 1396 18:36
غارنوردان دیواره نوردی چرا دوچرخه سواری کوهستان

غارنوردان

غارنوردان آماتور کسانی هستند که به این فن بیشتر از جنبه ورزشی نگاه می‌کنند. امروزه تعداد این غارنوردان از غارنوردان حرفه‌ای بیشتر است و اکثر غارهای جدید توسط این افراد…

دیواره نوردی

صعود چند مرحله‌ای با ابزار گذاری به بالای دیواره‌های مرتفع (چندین طول طناب)، که معمولا به زمانی بیش از یک روز نیاز دارد. دیواره نوردی خود دارای انواع متفاوتی از…

چرا دوچرخه سواری کوهستان

 اگر یک کوهنورد یا  حتی دوست دار طبیعت هستید دوچرخه کوهستان رو به دو دلیل به شما توصیه می کنم. اول در دوچرخه سواری کوهستان همچنان از محیط کوهستان ،…

تاثیر کوهنوردی بر سلامت جسمی بانوان

تاثیر کوهنوردی بر سلامت جسمی بانوان

  بانوان بدليل آناتومي خاصي كه از نظر استخوانها و عضلات دارند نسبت به مردان بيشتر نيازمند پرداختن مستمر به برخي ورزشها از جمله كوهنوردي و پياده روي هستند .

   چراكه مقدار آب و چربي در بدن بانوان بطور طبيعي 15 درصد بيشتر از آقايان است و همچنين به دليل مسائل ناشي از بارداري و زايمان ، مقداري از كلسيم بدن آنها به جنين منتقل شده و اين امر زمينه ابتلاي آنها به درگيري هاي استخواني و آرتروز در ميانسالي را فراهم مي كند . همچنين بعلت كم تحركي بانوان درصد ابتلا به چاقي آنها بيشتر از مردان است . بدين منظور به جهت پيشگيري از پوكي استخوان و دردهاي عضلاني در سالهاي پس از دوره جواني ، ضرورت دارد كه از سنين جواني با ورزشهايي كه سيستم اسكلتي آنها را مستحكم تر كرده و مقاومت بدنشان را نسبت به بروز برخي از بيماريها بيشتر مي كند همگام گردند .
   
كوهنوردي يكي از مهمترين ورزشهايي است كه مي تواند سيستم عصبي ، اسكلتي بدن بانوان را تقويت و مقاوم كند زيرا در جريان كوهنوردي ميزان بازدهي قلبي افزايش يافته و مقدار خون در عضلات را 20 برابر افزايش مي دهد و همين موضوع سبب مي شود كه در آغاز ، چربي هاي زير جلدي و سطح روده هاي آنان جذب و از طريق توليد حرارت و تعرق از بدن خارج شوند و سپس ذرات چربي كه در درون عروق رسوب مي كند حركت كرده و احتمال بروز بيماريهايي چون ازدياد چربي خون ، فشار خون و يا بيماري نقرس به حداقل مي‌رسد . در اينصورت به وضوح در مي‌يابيم كه در اثر استمرار ورزش و كوهنوردي ، علاوه بر اينكه كليه چربيهاي اضافي رسوب شده ، در بدن تجزيه و از بين مي روند بلكه تعدادي عروق جديد در عضلات آنان ايجاد شده كه خون رساني و انتقال اكسيژن به كليه نقاط بدن را تسهيل و آنان را شاداب ، پرتحرك و تندرست مي كند .
براي اينكه به ثمرات مفيد كوهنوردي دست يابيد مي بايست اين ورزش را بطور مستمر انجام دهيد و اگر در برخي از هفته ها به دليلي قادر به كوهنوردي نبوديد از طريق پياده روي در پاركها و مسيرهاي خيابان سعي كنيد اندام ورزشي خود را حفظ نماييد و يا اينكه با نرمشهاي روزانه در صبح و عصر ، به تقويت عضلات خويش بپردازيد . تمرينات سنگين ورزشي خصوصا تمرين با وزنه هاي سنگين براي بانوان به هيچ عنوان تجويز نمي شود در مقابل هفته اي يكبار رفتن به سونا و شنا كردن در استخر تاثير ورزش بر اندامها را دو چندان ميكند . بايد به اين نكته هم توجه داشت كه هميشه ورزش در كنار تغذيه درست جوابگو است ، پس داشتن يك برنامه غذايي متناسب با اقتصاد و رژيم خانواده كاري بسيار مفيد تلقي مي شود .  در اين ميان مي توانيد ساعتي هم دوچرخه سواري يا استفاده از دستگاه دو ثابت ( تردميل ) بهره برداري كنيد  .
بهترين برنامه كوهنوردي آن است كه فرد كوهنورد ، ماهانه يكبار به ارتفاعات بالاي 3000 متر ( در هواي رقيق ) صعود نماييد و در حد فاصل هر ماه نيز در ايام تعطيل به تپه ها و كوهپايه ها صعود كند . زيرا در جريان كوهنوردي از انتهاي اعصاب سمپاتيك مقادير زيادي هورمونهاي آدرنالين و نورآدرنالين ترشح ميشود كه در تنظيم گردش خون در عروق و پمپاژ قلبي نقشي بسزا دارند و از طرفي ديگر هورمونهاي تسكيني زيادي نيز ترشح مي شود كه » آنكفالين « و آندورفين « و » سروتونين « نام دارند.اين هورمونها با اثرات ضد درد و ايجاد طراوت و شادابي خود سبب ميشوند كوهنوردان در تمام ايام روز داراي چهره بشاش و خندان و اراده اي استوار و آسايشي فراتر از ديگران باشند . شايان ذكر است كه در مواقع خطر مغز بصورت خودكار هورمون آدرنالين را بمقدار زياد توليد مي كند و اين در ورزشهايي نظير سنگنوردي / يخ نوردي / ورزشهاي پروازي و هيجاني به مراتب بيشتر مي باشد .
در آمارهاي پزشكي كه از تحقيقات دانشمندان بدست آمده است كاملا ثابت شده بانواني كه در طول زندگي علاقمند به ورزش بوده اند و تمرينات مداوم ورزشي را به صورتهاي مختلفي انجام داده اند داراي طول عمري 30 درصد بيشتر از زناني بوده اند كه كمتر تحرك داشته و در نتيجه داراي اندامي چاق و كم تحرك شده اند . همچنين بر اساس همين تحقيقات بروز بيماري هاي روحي و رواني و آترواسكروز عروق كرونرو قلب و ديابت و فشار خون و آرتروز اندامهاي بدن و بيماري هاي گوارشي ، در زنان ورزشكار نادر و يا اصلا مشاهده نمي شود ، در عوض در زناني كه از تحركات ورزشي دوري جسته و تمايل به زندگي ماشيني و كم تحرك امروزي را دارند و يا اينكه آلوده به سيگار و ساير مواد افيوني  و الكل هستند ميزان شيوع بيماريهاي ذكر شده بسيار فراوانتر از زنان ورزشكار و پرتحرك است ، زيرا در اين گروه از بانوان مكانيسم تعادلي بين هيدرات هاي كربن و كلسترول و پورتئين‌ها و ويتامينها مختل شده و حركات دودي  روده ها نيز به كندي صورت گرفته و آنان را به بيماري‌قلبي عروقي و گوارشي سوق مي دهد . . .

 نشاط کوهستان

 

اضافه کردن نظر

افراد بی هویت جای در اینجا ندارند


کد امنیتی
تازه کردن

نمایش مسیر سایت

خانه کوه نوردی لوازم کوه نوردی تاثیر کوهنوردی بر سلامت جسمی بانوان

  بخش تبلیغات

  جستجو

  • سنگ

  • غارنوردی

  • دوچرخه

  • کوه نوردی