جمعه, 04 خرداد 1397
Blue Red Green
  • اخبار داغ
اخبار کوه نوردی: قهرمانان ماراتن کوهستان - دوشنبه, 21 اسفند 1396 17:39
اخبار کوه نوردی: پیمایش ارتفاعات رشته کوههای پلوار - چهارشنبه, 18 بهمن 1396 17:56
اخبار کوه نوردی: مسابقه ژئوپارک تریل رانینگ قشم - دوشنبه, 16 بهمن 1396 18:36
غارنوردان دیواره نوردی چرا دوچرخه سواری کوهستان

غارنوردان

غارنوردان آماتور کسانی هستند که به این فن بیشتر از جنبه ورزشی نگاه می‌کنند. امروزه تعداد این غارنوردان از غارنوردان حرفه‌ای بیشتر است و اکثر غارهای جدید توسط این افراد…

دیواره نوردی

صعود چند مرحله‌ای با ابزار گذاری به بالای دیواره‌های مرتفع (چندین طول طناب)، که معمولا به زمانی بیش از یک روز نیاز دارد. دیواره نوردی خود دارای انواع متفاوتی از…

چرا دوچرخه سواری کوهستان

 اگر یک کوهنورد یا  حتی دوست دار طبیعت هستید دوچرخه کوهستان رو به دو دلیل به شما توصیه می کنم. اول در دوچرخه سواری کوهستان همچنان از محیط کوهستان ،…

با توجه به انتشار اولین نسخه مجله غارشناسی اروپا و نشر گزارش هایی توسط بعضی تیم های اروپایی در مورد استفاده از طناب های داینیما(Dyneema)  در برنامه های غارنوردی در این نسخه، نظر شما را به مطالب زیر جلب می کنیم:

 قابلیت های طناب داینیما نسبت به کابل فولادی:

1-   مقاومت بالا

2-   وزن کم

3-   مقاوم در برابر سایش

4-   کشش کم (درصد استاتیک بالا)

5-   قابلیت شناوری بر روی آب

6-   قابلیت جدا کردن یا دونیم شدن

7-   پوسته ی مقاوم

8-   قابل انعطاف

این طناب ها که در ابتدا در قایقرانی و ماهیگیری استفاده شده اند، امروزه استفاده هایی نظیر امداد، فعالیت های صنعتی، ورزشی و حتی حمایت ماهواره ها در فضا را به عهده دارند.

شرکت دی اس ام (DSM) تولیدکننده داینیما (Dyneema®) ، فن آوری مکس داینیما (Dyneema® Max Technology DM20) را در ایران معرفی نمود. در این فن آوری الیاف جدیدی برای تولید طناب های مستحکم طراحی شده است.

تاکنون فن آوری Dyneema® بر اساس ماده ای با استحکام بالا، وزن پایین و مقاومت عالی، عملکرد خوبی در طناب ها و بادبان ایجاد نمود. اکنون با فن آوری مکس داینیما DM20 کارآیی بهتری ارائه می شود بنابراین برای اولین بار این ماده در ریسمان مورد استفاده قرار گرفته است.

 فن آوری مکس داینیما راه حل بهتری برای ایجاد ارتباط بین عملکرد طناب فولادی و طنابهای الیاف پلیمری ارائه می دهد. طناب فولادی سنگین است و میتواند تحت تاثیر دما، آب و هوا و نیروی کششی قرار گیرد. به طور مثال الیاف PBO ، LCP و کربن عملکرد خوبی ارائه می دهند، اما در مقابل اشعه uv و مواد شیمایی حساس هستند به همین دلیل طول عمر و مقاومت کلی آنها کاهش میابد.

 ریسمانی که از فن آوری مکس دینامیک ساخته شده است برای تمامی قایق های بادبانی سبک وزن است، این نوع ریسمان امروزه پاسخگویی به نیازهای بازار قایقیهای بادبانی است از جمله این نیازها عملکرد و ایمنی قایق هستند که تقاضاهای کلیدی ملوانان می باشد و همچنین استفاده از این نوع ریسمان بر طراحی و ساختار قایق بادبانی تاثیر می گذارد.

 فن آوری مذکور برای استحکام و مقاومت طناب قایق ها در برابر کشیدگی بارها، استاندارد جدیدی در اکثر محیطها و در زمان طولانی ایجاد می کند. همچنین مقاومت در برابر اشعه uv و آب شور را ارائه می دهد. ریسمان باریک، سبک وزن و با قطر کوچکتر به این معنی است که دارای بادخور پایینی است علاوه بر این ریسمانی که با فنآوری مکس دیناما ساخته می شود دارای مقاومت بالا در مقابل سایش، خمش و خستگی مکانیکی است.

 در مقایسه با بیشتر مواد قدیمی، مقاومت Dyneema® در مقابل اشعه uv ، آب و مقاومت به ضربه استثنایی است. در تمام دماهای گوناگون طنابی که با فن آوری Dyneema® ساخته شده می تواند هر آنچه که به آن اثر می گذارد در هر زمانی و در هر شرایطی مقاومت کند.

 

نمودار مقاومت طنابها

لازم به ذکر است که کمپانی های سازنده ابزارهای فنی مثل وایلد کانتری، کنگ و پتزل وسایلی مثل هارنس و اسلینکهایی از این جنس روانه بازار کرده اند:

http://www.petzlshop.nl/Genaaide-bandlussen/C07-120-St-Anneau-120-cm.html

 

درویدئو زیر مقایسه مقاوت طناب 3/8" داینیما را با کابل فولادی هم قطر خواهید دید، که کابل فولادی با فشار 14478 پوند و طناب داینیما با 18857 پوند از هم گسیخته می شوند:

 

http://www.youtube.com/watch?v=GDJ3QjvRZT0

 

منابع:

مقاله الیاف کامپوزیت داینیما در مجله غارشناسی اروپا:

http://issuu.com/eurofibers/docs/dyneema_fibers_in_composites__the_addition_of_spec

سایت رسمی فیبر کربن داینیما

http://www.dyneema.com

انجمن کامپوزیت ایران

http://www.ircomas.org

اطلاعات بیشتر:

http://textilemanager.parsiblog.com/Posts/8/الياف+فوق+كارا+قسمت+اول/

لینک دعوت سردبیر مجله غارشناسی اروپا از اعضای انجمن:

http://www.iransplo.com/newsDetail.aspx?mode=1&id=274
 
تهیه و انتشار: جلال زارعی

 

 

 

اضافه کردن نظر

افراد بی هویت جای در اینجا ندارند


کد امنیتی
تازه کردن

نمایش مسیر سایت

خانه غارنوردی غارنوردی معرفی فناوری فیبر کربن داینیما

  بخش تبلیغات

  جستجو

  • سنگ

  • غارنوردی

  • دوچرخه

  • کوه نوردی